Rishidev enters semi-final of national junior squash

November 2nd, 2008 - 9:48 pm ICT by IANS  

Chennai, Nov 2 (IANS) A. Rishdev, seeded 5/8 from Chennai, defeated 3/4 ranked Yohann Surti from Maharashtra in a close quarter-final of the boys under-11 category in the National sub-junior and junior squash championship at the ICL Academy courts, here Sunday.Rishidev played some delightful drives and drops keeping Yohann always on the run to emerge a worthy winner.

Meanwhile, Robin Mann from Delhi, who had upset second seed Sandeep Paswan from Maharasthra Saturday, overcame Velavan from Chennai (9/16 seed) to join Rishdev in the semifinals.

In boys under 13 category, 3/4 seeded Yohan Pandole was unable to keep up the speed and retrieving power of Sandeep Ramachandran while Abhimanyu Shah from Maharastra defeated state mate and higher ranked Aditya Khatri in straight games.

Vrishabh Kotian came up with the match of his life as he fought back from two games down against higher ranked Karan Thahryamal from Rajashtan to reach the semi-final in the boys under-15 category.

Vrishab lost the first game easily but in the second, both players were level at 10-10 with Karan edging him out 13-11. A huge comeback in the third and fourth gave Vrishabh the confidence against a tiring Karan.

In the end, Vrishab had four matchballs and converted it after two points. A great result from Vrishab who shifted from Mumbai to Chennai six months ago.

Delhi-based Deepak Mishra outplayed Mumbai’s Caran Arora in the quartefianl in staright games to also advance to the round of four.

The girls under 11 saw both Tamil Nadu girls, Shamika Reddy and Neharika Balamurukan seeded 3/4 going down to Rayna Kishanchandani and Jui Kalgutar respectively.

Results (quarter-finals, seedings in paranthesis):
Boys 11 - (1) Roshan R. K. {TN} beat (9/16) Abhay Singh {TN}11-2 11-1 11-2; Ranjeet Singh {UP} beat (9/16) R.A. Charanyaselvan {TN} 11-6 11-6 11-3; (5/8) A. Rishidev {TN} beat (3/4) Yohann Surti {MAH}11-6 11-4 11-5; Robin Mann {DEL} beat (9/16) Velavan {TN} 11-7 6-11 11-5 11-7.

Boys 13 - (1) Kush Kumar {DEL} beat (5/8) Harshit Muchal {RAJ} 11-3 11-5 11-6; (5/8) Abhimanyu Shah {MAH} beat (3/4) Aditya Khatri {MAH} 11-5 11-2 11-4; (5/8) Sandeep Ramachandran {TN} beat (3/4) Yohan Pandole {MAH} 11-5 8-11 11-5 11-5; (2) Raghav Mehrotra {MAH} beat (9/16) Akhilesh Yadav {MAH} 11-3 11-1 11-7.

Boys 15 - (1) Mahesh Mangaonkar {MAH} beat (5/8) Rahil Fazelbhoy {MAH} 11-3 11-3 11-2; (5/8) Deepak Mishra {DEL} beat (3/4) Caran Arora {MAH} 11-5 11-5 11-4; (5/8) Vrishab Kotian {TN} beat (3/4) Karan Thahryamal {RAJ} 5-11 11-13 11-7 11-8 11-8; (2) Vivek Dinodia {WB} beat (5/8) Rishi Tandon {TN} 11-7 11-6 12-10.

Boys 17 - (1) Ravi Dixit {TN} beat Pranay Merchant {MAH} 11-4 11-3 11-3; (3/4) Abhishek Pradhan {TN} beat (5/8) Akshay Deepak {TN} 11-8 13-15 11-6 11-2; (3/4) Karan Malik {TN} beat (5/8) Ashray Ohri {RAJ} 11-6 11-4 9-11 11-3; (2) Ramit Tandon {TN} beat (5/8) Aadit Zaveri {MAH} 11-7 11-4 11-7.

Boys 19 - (1) Vikram Malhotra {MAH} beat (5/8) Naveen Jangra {MAH} 11-4 11-2 11-7; (3/4) Laxman Joshi {MAH} beat (5/8) Gunraj Singh {DEL} 11-8 11-8 11-6; (3/4) Paramit Singh {TN} beat (5/8) Sami Johnson {MAH} 11-3 6-11 11-5 11-4; (2) Aditya Jagtap (MAH} beat (5/8) Abhinav Sinha {MAH} 11-1 11-4 11-7.

Girls 11 - (1) Adya Advani {DEL} beat (5/8) Anushka Nair {MAH} 11-1 11-2 11-2; (5/8) Rayna Kishanchandani {MAH} beat (3/4) Shamika Reddy {TN} 11-6 11-5 8-11 11-5; (5/8) Jui Kalgutar {MAH} beat (3/4) Neharika Balamurukan {TN} 11-5 4-11 11-2 11-4; (2) Aishwarya Bhattacharya {MAH} beat A.V. Apoorva {TN} 11-0 11-2 11-1.

Girls 13 - (1) Pankhuri Malhotra {DEL} beat Nandian Agarwal {DEL} 11-8 11-3 11-0; (3/4) Likhitta Dugar {TN} beat Mannat Jauhal {RAJ} 11-3 14-12 11-1; (3/4) Heba Johnson {RAJ} beat Madhumitha {TN} 11-0 11-0 11-0; (2) Lakshya Ragvendra {TN} beat Harshit Kaur {DEL} 11-3 11-0 11-2.

Girls 15 - (1) Anaka Alankamony {TN} beat Rhea Advani {MAH} 11-2 11-2 11-3; (3/4) Shria Khatri {MAH} beat (5/8) Sachika Ingale {DEL} 13-11 11-4 4-11 11-6; (3/4) Aprajitha Balamurukan {TN} beat (5/8) Urvashi Joshi {MAH} 13-11 11-4 11-3; (2) Saumya Karki {MAH} beat Saai Meera {TN} 11-2 11-6 11-2.

Girls 17 - (1) Harita Om Prakash {TN} beat Arushi Agarwal {DEL} 11-1 11-5 11-1; Tanvi Jain {MP} beat (3/4) Rinki Soni {MAH} 11-5 11-2 9-11 16-14; (3/4) Ankita Sharma {MAH} beat Namrata Purohit {MAH} 11-5 12-10 11-4; (2) Dheeya Somaiya {MP} beat Urvashi Singh {RAJ} 5-11 11-8 11-9 11-8.

Girls 19 - (1) Dipika Pallikal {TN} beat D. Surafi {TN} 11-0 11-2 11-3; (3/4) Swati Muchhal {MP} beat Nitisha Sethia {WB} 11-1 11-3 11-2; (3/4) Surbhi Misra {RAJ} beat Shaheen Madraswala {MAH} 11-9 11-2 11-7; (2) V. Anwesha Reddy {TN} beat Tulika Lal {RAJ} 11-2 11-3 11-4.

Related Stories

    Posted in Uncategorized |

    Subscribe