Vazirani surprises Ravi in national squash championship

October 26th, 2010 - 10:02 pm ICT by IANS  

Chennai, Oct 26 (IANS) Dev Vazirani of Maharashtra created a major upset by defeating second seeded Solomon Ravi of Tamil Nadu in the Boys under-13 section of the sub-junior and junior National Squash Championship here Tuesday.

Unseeded Vazirani exerted every sinew when it mattered in the deciding game after he shared two games with Ravi. In fact, Vazirani was leading 2-1 but Ravi played a tactical game in the fourth to level the scores.

However, in the decider, Vazirani ran up to a sizeable lead before clinching the issue at 11-9. Vazirani won at 6-11, 12-10, 11-6, 5-11, 11-9.

In the girls under-19 section, Delhi’s Vishruti Sahani and Janet Vidhi, and Namrata Purohit (Maharashtra) and Shruti Dugar (Tamil Nadu) made the quarterfinals where the top four ranked stars - Anaka Alankamoni (Tamil Nadu), Dheeya Somaiya (Madhya Pradesh), Diyva Kumari (Delhi) and Ankita Sharma (Maharashtra) have been given a bye.

The results:

Boys U-11 (Round of 16): 1-Chaitanya Shah (Mah) bt Sachin Chauhan (UP) 11-1 11-3 11-1; P. Shankaran (TN) bt Utkarsh Baheti Raj 11-4 11-9 11-5; G. Yashwanth Ragav (TN) bt A. Sri Roshan (TN) 11-2 11-6 11-7; Veer Chotrani (Mah) bt Vansh Ahuja (Raj) 11-4 11-4 11-6; Advait Adik (Mah) bt Varun Tiwari (UP) 11-9 11-9 12-10; Yash Fadte (Goa) bt Jash Chheda (Mah) 11-2 11-8 11-8; Tushar Shahani (Mah) bt Anurag Jain (Del) 11-5 11-8 12-14 11-6; 2-Aryan Parekh (Mah) bt Ahaan Nalvadi (Mah) 11-1 11-4 11-0.

Boys U-13: 1-Roshan Kumarakannan (TN) bt Aryaman Adik (Mah) 13-11 11-6 11-6; Karan Rathore (TN) bt Vikas Mehra (TN) 11-7 11-13 11-6 4-11 11-9; Abhay Singh (TN) bt Adhitya Raghavan (TN) 11-5 11-3 11-6; Ranjit Singh (UP) bt Yash Bhargava (Del) 11-9 11-5 11-5; Velavan Senthilkumar (TN) bt Cheraag Bajwa (Chd) 11-7 11-8 11-6; Aryan Hemdev (Mah) bt RA Charaniyaselval (TN) 11-7 11-3 15-13; Robin Mann (Del) bt A. Rishidev (TN) 13-11 11-5 8-11 11-7; Dev Vazirani (Mah) bt 2-Solomon Ravi (TN) 6-11 12-10 11-6 5-11 11-9.

Boys U-15: 1-Kush Kumar (TN) bt Abhishek Kumar (Del) 11-6 11-3 11-6; Guhan Senthilkumar (TN) bt Raghav Mehrotra (Mah) 13-11 10-12 7-11 11-9 11-6; Vijay Kumar (Raj) bt Harshit Muchhal (Raj) 11-3 11-5 14-12; Madhav Dhingra (Mah) bt Ashraf (Del) 11-8 11-8 11-4; Abhimanyu Shah (Mah) bt R. Allen Jebason (TN) 11-3 11-4 11-4; Sandeep Ramachandran (TN) bt Mukul Yadav (UP) 11-7 11-6 11-8; Yohan Pandole (Mah) bt Suyash Sharma (Raj) 11-3 11-9 11-13 11-3; 2-Manik Dutta (MP) bt Aditya Khatri (Mah) 11-4 11-2 11-3.

Boys U-17: 1-Mahesh Mangoankar (Mah) bt Vaarish Sawlani (TN) 11-4 11-4 11-6; Karan Tharyamal (Raj) bt Akshay Wadhwa (Mah) 9-11 11-7 11-6 11-1; Dhananjay Singh (MP) bt Caran Arora (Mah) 11-3 11-7 11-5; Deepak Misra (TN) bt Sandeep Yadav (MP) 11-7 11-8 11-2; Vikek Dinodia (WB) bt Sajid (Del) 11-7 11-3 11-5; Rishi Tandon (TN) bt Aditya Advani (Del) 9-11 11-8 11-5 6-11 11-4; Tushar Kothari (Raj) bt Divij Singh (Del) 11-3 8-11 9-11 11-6 14-12; 2-Vrishab Koitan (TN) bt Rohan Paranjpe (Mah) 11-2 11-3 11-7.

Boys U-19: 1-Ravi Dixit (TN) bt Taramdeep Singh (Chd) 11-4 11-6 11-5; Abhijit Malik (Del) bt Samir Mistry (Mah) 11-8 11-9 11-3; Ashray Ohri (Del) bt Monish Singh (Chd) 11-2 11-1 11-7; Akshay Deepak (TN) bt Ameek Singh Sidhu (Chd) 11-6 11-6 13-11; Arjun Budhraja (Raj) bt Abhishek Pradhan (TN) 11-6 11-6 11-4; Pragun Khemka (TN) bt Utkarsh Kumar (Raj) 11-9 11-7 11-8; Pranay Merchant (Mah) bt Ness Billimoria (Mah) 8-11 13-11 14-12 10-12 11-9; 2-Ramit Tandon (TN) bt Isshaan Ghosh (Del) 11-3 11-3 11-2.

Girls U-11: 1-Nikita Joshi (Mah) bt Anjali Kumari (Chd) 11-0 11-0 11-0; Shrishti Nagar (Mah) bt S. Kirttugadharshini (TN) 11-1 11-1 11-0; Adiwtiya Kasliwal (MP) bt Radhika Rathore (MP) 11-4 11-3 11-0; B Jeffrey Bianca (TN) bt Esha N Shah (TN) 11-2 11-0 11-2; Aakanksha Rao (Mah) bt Sanaya Modi (MP) 11-1 11-1 11-3; Aditi Raheja (Mah) bt Abhilasha Bhasin (Mah) 11-6 11-1 11-3; 2-Daksha Pathak (Mah) bt Anvita Ramachadran (TN) 11-0 11-1 11-0.

Girls U-13: 1-Adya Advani (Del) bt Sunayna Sara Kuruvilla (TN) 11-3 11-2 11-1; Vedika Arun bt Shreya Suresh (MP) 11-8 11-3 11-7; Akanksha Salunhke (Goa) bt Riddhi Sampat (Mah) 11-2 11-3 11-6; Juhi Vinay Kalgutkar (Mah) bt Shriya Ladiwala (Mah) 11-1 11-3 11-2; Neharika Balamurukan (TN) bt Aditi Prasad (Mah) 11-1 11-5 11-1; Ashita Pranaya Bhengra (TN) bt Oma Choudhary (Raj) 11-4 11-3 11-5; Shamika Reddy (TN) bt Anushka Nair (Mah) 11-9 11-5 6-11 11-9; 2-Aishwarya Bhattacharya (Mah) bt AV Apoorva (TN) 11-3 11-3 11-4.

Girls U-15: 1-Lakshya Ragvendra (TN) bt Madhumita 11-1 11-0 11-1; Mannat Jauhan (Raj) bt Noorzeenat (Del) 11-3 11-0 11-6; Aishwarya Nambiar (Mah) bt Sidra (Del) 11-2 11-1 11-2; Harshit Kaur (Del) bt Nilofer (Del) 11-6 11-3 11-0; Pankhuri Malhotra (Del) bt Vruddhi Doshi (MP) 11-4 11-2 11-1; Likhitta Dugar P (TN) bt S. Lakshmi Sruthi (TN) 11-6 10-12 11-5 11-8; Tanvi Khanna (Del) bt N. Mayuri (TN) 11-7 11-4 11-9; 2-Anandita Gupta (MP) bt Katyayini Sinh (Raj) 11-3 11-3 11-6.

Girls U-17: 1-Saumya Karki (Mah) bt Maanvi Bhavnesh Chopra (Mah) 11-1 11-0 11-3; Disha Tharyamal (Raj) bt Threas Divya (TN) 7-11 11-6 11-5 11-9; Sai Meera (TN) bt Shahnaz Modi (Mah) 11-6 11-6 11-3; Jannat Doon (Punj) bt Radhika Nandani (Guj) 11-4 11-2 11-0; Shria Khatri (Mah) bt Kavya Khanna (Del) 11-6 11-2 11-4; Aishwarya Kulkarni (Mah) bt Kimran Bajwa (Chd) 11-5 11-2 11-3; Konpal Patni (MP) bt Tarvnima (J&K) 11-1 11-2 11-2; 2-Aparajitha Balamurukan (TN) bt Shilpa J. Suresh (TN) 11-1 11-0 11-5.

Girls U-19: Vishruti Sahani (Del) bt Rhea Badal (Punj) 11-1 11-1 11-2; Shruti Dugar (TN) bt Neelam Choudhary (Raj) 11-0 11-1 11-0; Janet Vidhi (Del) bt Keroli Somayia (Guj) 11-0 11-0 11-2.

Related Stories

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Posted in Sports |

Subscribe