National Snooker: All qualifiers make knock-out stage (Lead)

August 6th, 2011 - 11:11 pm ICT by IANS  

Chennai, Aug 6 (IANS) All the five qualifiers made it to the knock-out stage of the 78th Senior National Snooker championship here Saturday as defending champion Pankaj Advani led the field into the round of 32.

Those qualifying for the knock-out stage from their respective groups were: Advani, Saket Saurabh, Kamal Chawla, Vijay Nichani, I.H. Manu Dev, Sumit Talwar, Manan Chandra, Balaji Reddy, Aditya Mehta, Vijay Goel, Rafath Habib, Lucky Vatani, Alok Kumar, Sarang Shroff, Anuj Uppal, Siddarth Rao, Sourav Kothari, Malkeet Singh, Yasin Merchant, Venkatesham K., Sandeep Gulati, Devendra Joshi, Neeraj Kumar, Jasim Tawin, Faisal Khan, Subrat Das, Pushpinder Singh, Nigel Lazar, Rupesh Shah, Amit Bhushan, Brijesh Damani and Raj Kumar.

Earlier, showing little or no signs of a jet lag having arrived from England just a few hours before his match, Aditya Mehta, one of the hot title contenders, struggled to beat Manish Jain (Bengal) en route to the knock-out stage.

The 23-year old Jain, who is training at the World Snooker Academy, missed a sitter blue in the fourth frame to let Mehta off the hook as the Maharashtra star won 81-06, 41-74, 89-0, 62-58.

Meanwhile, Amit Bhushan, the qualifier from Karnataka, chalked up a surprise win against the experienced Rupesh Shah (PSPB) 65-51, 59-67, 60-41, 82-70, 61-40 in a touch-and-go match that could have gone either way.

However, the result had no bearing on Shah as he sailed into the round of 32.

The results (preliminary league):
Group A : Nikhil Ootam (Mah) bt Ranbir Singh Yadav (Raj) 3-0.
Group B: Vijay Nichani (TN) bt Rajat Khenja (Chd) 3-1.
Group C: Sumit Talwar bt Simranjeet Singh (Raj) 3-1.
Group D: Guvinder Gulati (Pun) bt Vikas Sharma (UP) 3-2.
Group E: Amaranth Sharma (Meg) bt Sumesh Turkey (J & K) 3-1.
Group F: Aditya Mehta (Mah) bt Manish Jain (WB) 3-1.
Group G: Sarang Shroff (Mah) bt Nigel D Souza (Goa) 3-0.
Group H: Siddarth Rao (TN) bt Lallawmkima (Miz) 3-1.
Group I: Malkeet Singh (UP) bt R.Loganathan (TN) 3-0.
Group J: K.Venkatesam (Rlys) bt Jeet Kishore Das (Ori) 3-2.
Group K: Sundeep Gulati (Del) bt Jay Shankar Shaw (Jhar) 3-0.
Group L: Jasim Tawin (Kar) bt Lalrina Renthlei (Miz) 3-1.
Group M: Divya Sharma (Har) bt Shabaz Adil khan (PSPB) 3-1. Faisal Khan (Rlys) bt Subrat Das (WB) 3-1.
Group N: Nizel Lazar (TN) bt Nitin Agarwal (MP) 3-0.
Group O: Amit Bhushan (Kar) bt Rupesh Shah (PSPB) 3-2.
Group P: D.Rajkumar (Kar) bt Manish Morani (Meg) 3-0.

Related Stories

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Posted in Sports |

Subscribe