CWG schedule: Day Seven

October 9th, 2010 - 10:49 pm ICT by IANS  

Rohan Bopanna New Delhi, Oct 9 (IANS) Following is the schedule of the Commonwealth Games events for Sunday.

Total thirty-eight Medals are on stake Sunday including Aquatics Diving (5), Archery (2), Athletics (4), Cycling Road (9), Lawn Bowls (3), Shooting (5), Weightlifting (6) and Wrestling (4).

Aquatics Diving: S.P. Mukherjee Aquatics Complex

Men’s: 1m Springboard (Chingshubam Pushkar Meitei, Senjam Rabikumar Singh, Thimmarayappa Hari Prasad)

Women’s: 3m Springboard Synchronised , 10 M Platform Synchronised

Archery: Yamuna Sports Complex

Men’s:
Recurve: Individual Bronze Final,
Recurve (Individual Final): Rahul Banerjee, Tarundeep Rai and Talukdar Jayanta

Women’s:
Recurve: Individual Bronze Medal
Recurve (Individual Final): Dola Banerjee, Deepika Kumari and Laishram Bombayala Devi

Athletics: Jawaharlal Nehru Stadium

Men’s
Discuss Throw: Vikas Gowda and Anil Kumar
1500m T54: Vijayasarthy Gopikrishnan
400m hurdles: Joseph Abraham, Kuldev Singh
800m: Manjit, Dimri Pankaj Pathi Francis Sagayaraj
200m: Dharambir, Abdul Najeeb Qureshi

Women’s:
High Jump: Kavya Muthanna, Sahana Sahanakumari
400m Hurdles: Ashwini Chidananda, Jauna Murmu
Long Jump: Resmi Bose, Prajusha Maliakkal, Mayookha Johny
200m: Jyothi Manjunath, Geetha Satti

Badminton: Siri Fort Sports Complex

Men’s singles: Chetan Anand, Parupalli Kashyap
Doubles: Thomas Sanave, Rupesh Kumar

Women’s singles: Aditi Mutatkar, Saina Nehwal
Doubles: Aparna Balan, Jwala Gutta, Ashwini Ponnappa, Aditi Mutatkar

Mixed Doubles: Thomas Sanave, Aparna Balan; Jwala Gutta and V.Diju; Rupesh Kumar and Ashwini Ponnappa

Boxing: Talkatora Indoor Stadium

Men’s Quarter Finals: Flyweight (52kg) (Mayengbam Suranjoy), Lightweight (60kg) (Bhagwan Jai),Welterweight (69kg) (Bhagwan Jai), Light Heavyweight (81kg) (Kumar Dinesh), Super Heavyweight (Over 91kg) (Samota Paramjeet).

Cycling: Parliament Street-Mass Start Event & Noida Express Highway-Time Trail Event

Men’s: 168 Km Road Race (Kumar Atul, Kumar Sandeep, Singh Amandeep, Singh Harpreet, Singh Sarpreet, Sombir)

Women’s: 112 Km Road Race (Choudhary Pana, Devi K. Suchitra, Devi H. Renubala, Mohan Mahitha, Thokchom Helen Devi, Yanglem Sunita Devi)

Hockey: Major Dhyan Chand National Stadium

Preliminaries:

Men’s: England vs. South Africa, New Zealand vs. Canada, Australia vs. Malaysia, Pakistan vs. India

Lawn Bowls: JN Sports Complex

Men’s:
Triples: Bronze Medal Game

Triples gold: Sunil Bahadur, Dinesh Kumar, Prince Kumar Mahto, Mahip Tirkey , Xalxo Krishna)

Women’s

Triples:Bronze,

Triples Gold: Pinki, Tania Choudhury, Rupa Rani Tirkey

Netball: Thyagaraj Sports Complex

Women’s: England vs PNG, Jamaica vs. India, New Zealand vs. Barbados, Malawi vs. Samoa, South Africa vs. Cook Island, Australia vs. Trinidad

Shooting: Dr Karni Singh Shooting Range

Men’s:
Trap singles: Manavjit Singh Sandhu, Mansher Singh
25m centre fire pistol singles: Vijay Kumar, Harpreet Singh

Women’s:
10m air rifle final singles: Suma Shirur and Kavitha Yadav

Squash: Siri Fort Sports Complex

Men’s doubles: Sandeep Jangra, Gaurav Nandrajog, Harinder Pal Sandhu and Siddharth Suchde

Women’s doubles: Anaka Alankamony, Joshna Chinappa, Surbhi Misra, Dipika Pallikal
Mixed doubles: Joshna Chinappa and Saurav Ghosal, Dipika Pallikal and Harinder Pal Sandhu

Table Tennis: Yamuna Sports Complex

Men’s: Singles, doubles (Achanta Sharath Kamal, Amalraj Arputharaj, Soumyadeep Roy, Subhajit Saha) and team

Women’s: Singles, doubles (Mauma Das, Poulomi Ghatak, Shamini Kumaresan, Madhurika Suhas Patkar) and Team

Mixed doubles: (Achanta Sharath Kamal (M), Amalraj Anthony (M), Mouma Das (W), Poulami Ghatak (W), Shamini Kumaresan (W), Madhurika Suhas Patkar (W), Soumyadeep Roy (M), Subhajit Saha (M).

Para-Sports: Women Wheelchair-Open TT1-5

Tennis: RK Khanna Tennis Stadium

Men’s:
Singles: Bronze medal
Singles gold: Rohan Bopanna, Somdev Devvarman

Women’s:
Doubles: Bronze medal
Doubles Gold: Rushmi Chakravarthi, Sania Mirza, Nirupama Sanjeev, Poojashree Venkatesha

Weightlifting: JN Sports Complex

Men’s: 105kg Category

Women’s: 75+kg Category (Rani Geeta)

Wrestling: I.G.Sports Complex

Men’s:
Freeestyle
55kg (Anil Kumar)
66kg (Sushil Kumar)
84kg (Anuj Kumar)
120kg (Joginder Kumar) Repechage, Finals

Related Stories

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Posted in Sports |

Subscribe