Key contests in round three of Election 2009

April 29th, 2009 - 1:17 pm ICT by IANS  

Sonia Gandhi New Delhi, April 29 (IANS) The following are the key contests for the third phase of Lok Sabha elections Thursday:
* Gujarat (26 seats)

Gandhinagar: L.K. Advani (BJP), Suresh Patel (Congress) and Mallika Sarabhai (Independent)

Panchmahals: Shankersinh Vaghela (Congress) and Prabhatsinh Chauhan (BJP)

Patan: Bhavsinh Rathod (BJP) and Jagdish Thakor (Congress)

Kheda: Dinsha Patel (Congress) and Devisinh Chauhan (BJP)

Vadodara: Satyajit Gaekwad (Congress) and Balakrishna Shukla (BJP)

* Uttar Pradesh (17 seats)

Rae Bareli: Sonia Gandhi (Congress), R.S. Khushwaha (BSP) and R.B. Singh (BJP)

Lucknow: Akhilesh Das (BSP), Lalji Tandon (BJP), Rita Bahuguna Joshi (Congress) and Nafisa Ali (Samajwadi Party)

Kanpur: Sriprakash Jaiswal (Congress), Satish Mahana (BJP), Sukhda Misra (BSP) and Surendra Mohan Agarwal (Samajwadi Party)

Fatehpur: Ajeya Singh (Jan Morcha) and Vibhakar Shastri (Congress)

* Madhya Pradesh (16 seats)

Guna: Jyotiradtiya Scindia (Congress) and Narottam Mishra (BJP)

Ratlam (ST): Kantilal Bhuria (Congress) and Dilip Singh Bhuria (BJP)

Indore: Sumitra Mahajan (BJP) and Satnarayan Patel (Congress)

Muraina: Narendra Singh Tomar (BJP) and Ram Niwas Rawat (Congress)

Gwalior: Yashodhara Raje Scindia (BJP) and Ashok Singh (Congress)

* West Bengal (14 seats)

Darjeeling: Dawa Narbula (Congress), Jaswant Singh (BJP) and Jibesh Sarkar (CPI-M)

Raiganj: Deepa Dasmunsi (Congress), Bireshwar Lahiri (CPI-M) and Abdul Karim Chowdhury (Independent)

Bankura: Basudeb Acharya (CPI-M) and Subrata Mukherjee (Congress)

Ghatal: Gurudas Dasgupta (CPI) and Noor-e-alam Chowdhury (Trinamool Congress)

* Karnataka (11 seats)

Hassan: H.D. Deve Gowda (JD-S) and K.H. Hanume Gowda (BJP)

Shimoga: S. Bangarappa (Congress) and B.Y. Raghavendra (BJP)

Mandya: M.H. Ambareesh (Congress) and N. Cheluvarayaswamy (JD-S)

Dakshina Kannada: B. Janardhana Poojary (Congress) and Nalin Kumar Katilu (BJP)

Udupi-Chikmagalur: D.V. Sadananda Gowda (BJP) and K. Jayaprakash Hegde (Congress)

* Bihar (11 seats)

Madhepura: Sharad Yadav (JD-U), Ravindra Charan Yadav (RJD) and Tara Nand Sada (Congress)

Bhagalpur: Syed Shanawaz Hussain (BJP), Shakuni Chowdhary (RJD) and Sadanand Singh (Congress)

Kishanganj: Mohammad Taslimuddin (RJD), Syed Mahmud Ashraf (JD-U) and Maulana Ishrarul Haque (Congress)

Katihar: Tariq Anwar (NCP), Ahmad Ashfaque Karim (LJP) and Nikhil Kumar Choudhary (BJP)

Munger: Rajeev Ranjan Singh alias Lalan Singh (JD-U), Ram Badan Roy (RJD) and Ram Lakhan Singh (Congress)

Banka: Digvijay Singh (Independent), Gridhari Yadav (Congress) and Damodar Rawat (JD-U)

* Maharashtra (10 seats, six in Mumbai and four in Thane)

Mumbai South: Milind Deora (Congress), Mohan Rawale (Shiv Sena), Bala Nandgaonkar (Maharashtra Navnirman Sena), Meera H. Sanyal (Independent) and Mona Shah (Professionals Party of India).

Mumbai North-Central: Priya Dutt (Congress), Mahesh Jethmalani (BJP) and Shilpa A. Sarpotdar (MNS).

Mumbai North-West: Gurudas Kamat (Congress), Abu Asim Azmi (Samajwadi Party), Gajanan Kirtikar (Shiv Sena) and Shalini Thackeray (MNS).

Mumbai North: Sanjay Nirupam (Congress), Ram Naik (BJP) and Shirish Parker (MNS).

Palghar (Thane district): Damodar Shingada (Congress), Chintaman Vanga (BJP) and Kom Lahanu Shidva (CPI-M)

* Jammu and Kashmir (one seat)

Anantnag: Mirza Mehboob Beg (NC) and Peer Mohammad Hussain (PDP)

* Sikkim (one seat)

Padam Bahadur Chettri (BJP) and Khara Nanda Upreti (Congress)

* Dadra & Nagar Haveli (ST) (one seat)

Natubhai Gomanbhai Patel (BJP) and Mohan Delkar (Congress)

* Daman & Diu (one seat)

Lalubhai Babubhai Patel (BJP) and Dahyabhai V. Patel (Congress)

Related Stories

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Posted in Politics |

Subscribe